Bilindiği gibi kimi insanların boyu uzun kimilerinin boyu kısadır hatta neredeyse birebir aynı boyda olan kişiler ile pişti olmak neredeyse imkansızdır. Peki insanlardaki boy farkının sebepleri neler ? 

Uzmanlara göre insanlardaki boy farkının binlerce sebebi var, genetik en başta olmak üzere toplum ve coğrafya bile buna etkendir, fakat fazla bilinmeyen bir etken daha var, oda "atmosfer basıncı". Ne alaka, der gibisiniz ama araştırmalara göre atmosferin durumu, diğer etkenler gibi insanlardaki boy farkının oluşmasına etkendir. Farkettiyseniz artık milenyumdan sonra dünyaya gelen çocukların boyu eski nesile göre daha uzun, buda bizim evrene verdiğimiz zararın bir göstergesi, 

Normal şartlarda hiç hava basıncına maruz kalmayan bir insan ergenlik dönemlerinde 6-9 metreyse kadar çıkabilirdi, tabi bu mevcut kemik yapısı ile 9 metrelik bir insanın hayatta kalmasına nerdeyse imkansız, kemikleri onu taşıyamayıp kırılırdı. 

Şuanki vücudumuzun maruz kaldığı basınç ise iç basınç "kan basıncı" dış basınç "atmosfer basıncı" olarak birbirini dengeleyen bir yapıya sahiptir. Yükseklere çıkan birinin burnunun kanama sebebi veya deniz de derine dalan birinin kulaklarından vurgun yemesinin sebebide ait olduğu basınç düzeyinden ayrılmasıdır. 

Boy uzaması için ;

Herkes sürekli neden basketbolcuların boylarının uzun olduğunu merak eder ? Sürekli olarak basketbol oynarken yaptıkları zıplama hareketi ile atmosfer basıncına karşı geldikleri için her zıplamada vücutları atmosfer basıncından belirli bir derecede kurtulur. Buda Zaman içerisinde kemiklerin genişleyerek büyümesine sebeb olur. Bu spor ile ilgilenmeyen fakat yinele boyu uzun olan yeni nesilde yok değil bunlarda günümüzde sürekli olarak tüketmiş oldukları hormonlu yiyecekler yüzünden metabolizmalarının kendini nerede durdurması gerektiğini bilememesinden başka birşey değil, kızların ve erkeklerin artık daha erken yaşta erginliğe erişmesinin sebeblerinden biriside yine tüketmiş oldukları genetiği oynanmış ürünlerdir. 

Sağlıklı beslenmeniz dileğiyle.